11May

RCC Spring 2018 Graduates

RCC Spring 2018 Commencement

Dr. Mark O. Kinlaw, president of Rockingham Community College, conferred degrees, diplomas and certificates during the May 11 commencement exercises held at 10 a.m. in the Robert C. Keys gymnasium.

The following students, faculty, and staff were presented with awards for achievement during the ceremony:
Woodrow Anderson Wall, III- RCC Outstanding Student Award Winner
Curtis Nate McGehee -NCCCS Academic Excellence Award Winner

Ms. Cynthia Farrand was the speaker for spring commencement. Farrand serves as President of Annie Penn Hospital in Reidsville. She came to the position in February 2017 from Women’s Hospital in Greensboro, for which she served as President beginning in 2005. She earned a bachelor’s degree in radiology from the Medical University of South Carolina in Charleston, a master’s degree in public health (focusing on health policy and administration) from the University of North Carolina at Chapel Hill, and an executive master of business administration degree from the College of William and Mary. She serves as a member of the American College of Healthcare Executives and the Reidsville Rotary Club. She also serves on the Citizens for Economic Development Board of Rockingham County, the Reidsville Downtown Corporation, the steering committee of RESET Rockingham, and the board of the Carolina Mule Association.

Graduates are listed below by city of residence, degree, diploma or certificate earned.

Asheboro
Jennifer Love Miller, Associate in Applied Science-Early Childhood Education

Axton, VA
Jennifer Haynes Hankins, Associate in Applied Science-Nursing
Jamila Simmons, Certificate-Cosmetology

Belews Creek
Shannon L. Jaggie, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Browns Summit
Natalie Houillion, Associate in Applied Science-Nursing

Burlington
Kevin Allen Mise, Associate in Applied Science-Information Technology
Brittney Nicole Vann, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Dallas
Joe A. Overcash, Associate in Science-Electronics Engineering Technology
Certificate-Electronics Engineering Technology Basic Electronics
Certificate-Electronics Engineering Technology Industrial Electronics

Danbury
Katie Lynn McHone, Associate in Science Degree

Eden
Karsen Hunter Agee, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy
Jennifer Marie Barton, Associate in Applied Science-Accounting
Gideon Biggs, Diploma-Industrial Systems Technology
Tyler Scott Bruins, Associate in Arts Degree
Brittany Nicole Cass, Associate in Applied Science-Nursing
Katie Nicole Chandler, Associate in Applied Science-Medical Office Administration Coding
Olga Diaz-Rios, Associate in Arts Degree
Avery Emill Dillard, Associate in Arts Degree
Amanda Kate Wood Dunlap, Associate in Applied Science-Medical Office Administration
Heather Eastridge, Associate in Science Degree
Joshua Ellington, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining
Kailey Greeson,Certificate-Cosmetology
Antwain Lorenzo Hairston, Associate in Fine Arts in Visual Arts Degree
Jessica B. Harden, Associate in Applied Science-Nursing
Jonathan Evan Hatley, Certificate-Medical Office Administration Medical Office Billing and Coding
Briana Dawn Hazelwood, Associate in Applied Science-Business Administration
Christian Logan Hensley, Associate in Applied Science-Business Administration
Jesse Robert Hodges IV, Associate in Applied Science-Computer Information Technology
Hannah Nicole Johnson,  Associate in Science Degree
Rachel Marlene Jones, Associate in Science Degree
Hannah Christina Kallam, Associate in Arts Degree
Mecail Martin, Associate in Arts Degree
Wendy Janeth Martinez, Associate in Applied Science-Early Childhood Education
Michael K. McCreary, Associate in Applied Science-Computer Information Technology
Jean Nguyen, Associate in Applied Science-Business Administration
Cortney Dawn Purgason, Associate in Applied Science-Nursing
Erick Rivera-Yoc, Certificate-Electronics Engineering Technology Engineering Technology Fundamentals
Jose Luis Silva, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining
Whitley Faith Stockenauer, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy
Holly Morgan Tate, Associate in Science Degree
Bryson O’Neal Taylor, Certificate-Welding Technology
Alex Manuel Villa, Associate in Arts Degree
Woodrow A. Wall III,  Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining
Wendy Young Wall, Certificate-Welding Technology
Jessica Willard, Associate in Arts Degree
Lauren Nicole Wilson, Associate in Applied Science-Medical Office Administration Coding
Mekensie Leigh Wood, Associate in Science Degree

Elon
Nicholas James Rice, Associate in Applied Science-Electrical Systems Technology
Certificate-Industrial Systems Technology Troubleshooting
Diploma-Industrial Systems Technology

Greensboro
Royce Glenn Barham III, Associate in Applied Science-Nursing
Briana Nicole Barnes, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy
Riiva Dawn Bradley, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy
Bill Goodwin, Certificate-Industrial Systems Technology Troubleshooting
Diploma-Industrial Systems Technology
Cara Leigh Griffin, Associate in Applied Science - Nursing
Tracy Pratt, Certificate-Brewing, Distillation and Fermentation Craft Brewing

Lawsonville
Matthew Dale Craddock, Associate in Arts Degree
Cole Berkley Hall, Associate in Arts Degree

Madison
Joshua Agee, Certificate-Electronics Engineering Technology Engineering Technology Fundamentals
Lucy A. Archer, Associate in Arts Degree
Jeffrey W. Crosby, Associate in Arts Degree
Misty Cardwell Edwards, Associate in Applied Science-Business Administration
Synclair Parker Fultz, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy
Kellee Elizabeth Harney, Certificate-Phlebotomy
Spencer Todd Heath, Associate in Applied Science-Criminal Justice Technology
Candace Nichole Johnson, Associate in Arts Degree
Caitlyn Nicole Via, Associate in Science Degree
Alex Benjamen York, Associate in Science Degree

Martinsville
Richard Wayne Toler, Associate in Fine Arts Degree

Mayodan
Tiffanie Priddy Dalton, Associate in Arts Degree
Kayla Hailey, Certificate-Phlebotomy
Kazia Michelle Mabe, Associate in Applied Science-Accounting
Josel Karina Moore, Associate in Applied Science-Criminal Justice Technology
Tamelia Sue Orellana, Associate in Science Degree
Billie Rae Shaffer, Associate in Applied Science-Business Administration

McCleansville
Allyson Marie Feder, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy
Hilary Mabe Hardy, Associate in Applied Science-NursingOak Ridge
Johnny Vale Freeman, Jr., Associate in Science Degree

Pelham
Shana Raye Dalton, Associate in Science Degree
Amy Marie McKinney, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Providence
Breanna Nicole Poole, Associate in Applied Science-Medical Office Administration

Reidsville
Doran Keith Abbott, Certificate-Welding Technology
Mary Elizabeth Allen, Associate in Applied Science-Medical Office Administration Coding
Julie Ann Andrews, Certificate-Medical Office Administration Medical Office Billing and Coding
Garrett Butt, Certificate-Welding Technology
Kyle Matthew Cayton, Associate in Arts Degree
CeJay Chaparro, Associate in Arts Degree
Qu’Ayshia T. Crawford, Certificate-Phlebotomy
Matthew Wade Crutchfield, Associate in Applied Science-Computer Information Technology
Matthew Thomas Ellington, Certificate-Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers
Terri Vaughn Farlee, Associate in Arts Degree
David Fitch, Certificate-Welding Technology
Isaiah Thomas Graves, Certificate-Welding Technology
Kira D. Green, Associate in Applied Science-Nursing
Darrell Lee Guill, Diploma-Office Administration
Mary Rebecca Hagwood, Associate in Applied Science-Early Childhood Education
Andrew Hanscome, Certificate-Air Conditioning and Refrigeration
Diploma-Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology
Sam R. Harwell IV, Associate in Applied Science-Nursing
William Anthony Higdon, Associate in Science Degree
Nicholas Johnson, Certificate-Computer-Integrated Machining Fundamentals
Shamora Johnson, Certificate-Medical Office Administration Medical Office
Angela Fletcher Kelley, Associate in Applied Science-Nursing
Bria Jones Loftis, Associate in Applied Science-Cosmetology
Kelly C. Madden, Certificate-Phlebotomy
Hunter Caleb Martin, Associate in Applied Science-Electrical Systems Technology
Certificate-Electrical Systems Technology Industrial Wiring
Certificate-Electrical Systems Technology Mechatronics
Certificate-Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers
Certificate-Electrical Systems Technology Robotics
Curtis Nate McGehee, Associate in Arts Degree and Associate in Science Degree
April Elizabeth Mitchell, Associate in Arts Degree
Amanda Nicole Pegram, Associate in Arts Degree
Jason Lee Petty, Associate in Applied Science-Computer Information Technology
Certificate, Computer Information Technology Small Business IT and Networking
Certificate, Computer Information Technology
Certificate, Computer Information Technology Web Development
Brandi Nicole Price, Associate in Applied Science-Business Administration
Emily Ann Ross, Associate in Fine Arts in Visual Arts Degree
Aliyah Isreal Slade, Associate in Arts Degree
Brittany Lynne Sloop, Associate in Applied Science-Nursing
Amy M. Smith, Associate in Applied Science-Cosmetology
Kailey Lynn Smith, Certificate-Cosmetology
Taylor Nicole Summers, Associate in Applied Science-Nursing
Heather Combs Tate, Associate in Applied Science-Office Administration
Certificate-Office Administration Administrative Assistant
Certificate-Office Administration Advanced Office Software
Deidre R. Thomas-Whisonant, Associate in Arts Degree
Tamyra Dawn Totten, Certificate-Phlebotomy
Claude Nathan Townsend, Associate in Applied Science-General Occupational Technology
Diploma-Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology
Sherri Kay Vaughn, Associate in Applied Science-Medical Office Administration Coding
Wade A. Vernon, Certificate-Welding Technology
Jacob Whicker, Certificate-Welding Technology
Logan Renee Whitley, Associate in Science Degree
Sarah Elizabeth Whitsett, Associate in Arts Degree
Joshua Lee Williamson, Associate in Applied Science-Nursing
Jennifer Wilson, Certificate-Phlebotomy
Ciera Bryn Winter, Associate in Applied Science- Respiratory Therapy
Paul Anderson Woodson III, Associate in Arts Degree

Ridgeway
Adriana Wilson, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Ruffin
Zachary Bryan Austin, Associate in Arts Degree
David Jeffrey Ellington, Certificate-Welding Technology
Montana Carol Gilley, Associate in Applied Science-Nursing
Jayrin Dale Paul Harris, Associate in Applied Science-Information Technology
Tina Keels, Certificate-Medical Office Administration Medical Office Billing and Coding
Certificate-Medical Office Administration Medical Office
Zayiah Breyon King, Certificate-Medical Office Administration Medical Office Billing and Coding
Shannon Batten Lovelace, Associate in Applied Science-Business Administration
Dana S. Strader, Certificate-Office Administration Administrative Assistant
Thomas Cody Utter, Associate in Applied Science-Accounting
Kelly Clarke Wilson, Associate in Applied Science Degree-Accounting

Sandy Ridge
Kristin Leann Bullins, Associate in Applied Science-Early Childhood Education
Christina Marie Dehart, Associate in Applied Science-Criminal Justice Technology
Emily Lynn Myers, Associate in Applied Science-Cosmetology

Statesville
Caleb Russell Henderson, Associate in Arts Degree

Stokesdale
Sharon Angela Akers, Associate in Applied Science-Nursing
Christopher Wayne Clifton, Associate in Arts Degree
Alexis Janie Collins, Associate in Science Degree
Rebecca Lynn Daniels, Associate in Arts Degree
Tristian LeeAnn Glenn, Associate in Applied Science-Electronics Engineering Technology
Hannah Nicole Harrell, Associate in Arts Degree
Austin M. Kirkman, Certificate-Welding Technology
Lorrie Nicole Lemons, Associate in Applied Science-Nursing
Amy Nicole Neal, Certificate-Early Childhood Education
Kaitlyn Michaela Pittman, Associate in Science Degree
Joshua Hunter Williams, Certificate-Welding Technology
Michael Connor Williams, Associate in Arts Degree

Stoneville
Tanner Kenley Banks, Certificate-Welding Technology
Matthew Wayne Coe, Associate in Applied Science-Electrical Systems Technology
Certificate-Industrial Systems Technology Troubleshooting
Diploma-Industrial Systems Technology
Nathaniel Wade Curry, Associate in Science Degree
Samantha Garrett, Associate in Applied Science-Business Administration
Kimberly Morgan Handy, Certificate-Phlebotomy
Matthew Harris, Associate in Science Degree
Heather-Christina Carolyn Hawkins, Associate in Arts Degree
Ashley Rose Hickman, Associate in Applied Science-Information Technology
Ambra Janney Preston, Associate in Applied Science-Criminal Justice Technology
Iseley Paige Pulliam, Associate in Applied Science-Nursing
Julia Marie Pyron, Associate in Applied Science-Accounting
Certificate-Accounting Managerial/Small Business Accounting
Courtney B. Robertson, Certificate-Cosmetology
Vicky Rea Thomas, Certificate-Phlebotomy
Carolyn Vanderwerf, Associate in Applied Science-Nursing
George Hunter Ward, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining
Summerfield
Stephen Alexander Burke, Associate in Arts Degree
Bradley Stephen Denson III, Certificate-Welding Technology
John David Kallam, Associate in Applied Science-Electronics Engineering Technology
Daniel Brian Knight, Associate in Applied Science-Information Technology
Jacob Rigel Russell, Associate in Science Degree
Aaron Jacob Scott, Certificate-Welding Technology
Winston Salem
George Kenneth Pope III, Associate in Arts Degree

Yanceyville
Amanda Gene Denny, Associate in Arts Degree

May 11, 2018