29Jul

RCC Summer Graduation

Dr. Mark O. Kinlaw, president of Rockingham Community College, conferred degrees, diplomas and certificates during the July 29 graduation exercises held at 10 a.m. in the Robert C. Keys gymnasium.

Mayor Jay Donecker, City of Reidsville, delivered the commencement address.

Graduates are listed below by degree, diploma or certificate earned; name; and city of residence.

Burlington
Adrena Bannerman, Diploma - Practical Nursing

Eden
Chauncey Carter, Associate in Arts
Jesse Carter, Associate in Arts
Brittany Cass, Diploma - Practical Nursing
Hamonica Clark, AAS Business Administration
Lindsay Crumpler, Associate in Arts
Karishma Desai, Associate in Arts and Associate in Science
Abigail Erickson, Associate in Arts
Marissa Fain, Associate in Arts
Daniel Gardner, Certificate – Welding Technology
Jessica Harden, Practical Nursing Diploma
Ashlea Johnson, Associate in Arts and Associate in Science
Jakob Jones, Associate in Science
Ian Kirkman, Associate in Arts
Anna Kohler, Associate in Science
Madison Lilleoien, Associate in Arts
Rashard Luke, Associate in Arts
Benjamin Lynch, Associate in Arts
Travis Nelson, Associate in Arts
Le Chi Pham, Diploma – Surgical Technology
Mahoghany Pratt, Associate in Arts
Megan Radford, Associate in Arts
James Smith, AAS – Electrical Systems Technology
Meredith Stone, Associate in Arts
Dana Suleiman, Associate in Arts and Associate in Science
Mahdy Suleiman, AAS – Criminal Justice Technolgy
Terry Thompson, Jr., Certificate – Air Conditioning, Heating, and Refrigeration Technolgy
Michael Watkins, Diploma – Practical Nursing

Greensboro
Ethelyn Bailey, Diploma – Surgical Technology
Britney Brunette, Diploma – Practical Nursing
Jordan Hembree, Associate in Arts
Rachel Ivey, Diploma – Practical Nursing

Kernersville
Jessica Shields, Associate in Arts

Madison
Miranda Brim, Diploma – Practical Nursing
Jaime Madrigal, Associate in Arts
Jenna Middleton, Diploma – Surgical Technology
Jeffrey Pulliam, Jr. – Diploma – Air Conditioning, Heating, & Refrigeration Technology
Paul Schaeffer, AAS – General Occupational Technology;
    Certificate-Industrial Systems Tech Facility   Maintenance; Certificate – Industrial Systems
    Tech Industrial Maintenance; Diploma – Industrial Systems Technology
MarQuita Wall, – Diploma – Practical Nursing
Jose Zarate Hernandez, Associate in Arts

Mayodan
Jesse Carter, Certificate – Industrial Systems Tech Facility Maintenance; Certificate – Industrial
    Systems Tech Industrial Maintenance; Diploma – Industrial Systems Technology
Jennifer Newman, Diploma – Horticulture Technology
Taylor Phillips, Associate in Arts
Caitlin Poe, Associate in Arts and Associate in Science
Courtney Shelton, Associate in Arts

McLeansville
Mercedes Patterson, Associate in Arts
Stephen Robinson, Certificate – Air Conditioning and Refrigeration

Pelham
Evan Lakey, Associate in Arts

Ramseur
Nicholas McNeill, Associate in Arts

Reidsville
Candace Bibee, Associate in Arts
Raven Diaz, Associate in Arts
Aron Dickerson, Jr., Associate in Arts
John Dishmon, Associate in Science
Elliott Graves, Associate in Arts
Nicholas Hill, Associate in Arts
Logan Hollifield, Certificate -Air Conditioning, Heating, and Refrigeration
Jose Mares, Associate in Science
Adam Martin, Associate in Arts
Jason McLaughlin, Associate in Arts
Krystal Miller, Diploma – Surgical Technology
Jennifer Myrick, Diploma – Practical Nursing
Anthony Petty, Certificate – Electrical Systems Automation Systems
Keenan Pruitt, AAS Electronics Engineering Technology
Christian Rayle, Associate in Arts
Bradley Ross, Associate in Arts
Leslie Vallejo, Associate in Arts
Amber Scott, AAS Cosmetology
Matraca Seamans, Diploma – Surgical Technology
Anthony Seigler, Certificate – Brewing, Distillation, Fermentation: Craft Brewing
Olivia Siler, Diploma – Surgical Technology
Alaina Smith, Associate in Arts
Morgan Stanley, Associate in Arts
Kaycie Strader, AAS Criminal Justice Technology
Berenice Villegas, Diploma – Practical Nursing
Rachel Webster, Associate in Arts
Bailey Williams, Diploma – Industrial Systems Technology
Danielle Wilson, Associate in Arts
Megan Witty, Diploma – Practical Nursing

Ruffin
Harley Donathan, AAS Electronics Engineering Technology
Lindsay Evans, Diploma – Surgical Technology
Courtney Hernandez, Diploma – Surgical Technology
Krystal Martin, Diploma – Surgical Technology
Ryan Southard, Associate in Arts

Sandy Ridge
Heather Orr, Diploma – Surgical Technology
Stokesdale
Jamie Baron, Associate in Arts
Robert Cranston, Certificate – Computer Info Tech Small Business IT and Networking;
    Certificate – Computer Information Technology

Stoneville
Jorge Altamirano Aguirre, AAS Business Administration
Jessica Broome, AAS Medical Office Administration
Thomas Hair, Certificate – Welding Technology
Hannah Little, Associate in Arts
Micala Manring, AAS Medical Office Administration
Darrius Martin, Associate in Arts
Victoria Roberts, Diploma – Surgical Technology
Andrew Shelton, AAS Electronics Engineering Technology
Natalie Tuggle, Associate in Arts
Caroline Watkins, Associate in Arts and Associate in Science

Summerfield
Andrew Cipriani, AAS Electronics Engineering Technology
Rodney Gauldin, Jr., AAS Computer-Integrated Machining
Marisela Tinoco, AAS Cosmetology
Bryce Wilson, Associate in Science

Walnut Cove
Joshua Bray, Associate in Science

Yanceyville
Laquita Fuller, AAS Business Administration

July 29, 2016