Home / News / RCC Spring 2017 Commencement

RCC Spring 2017 Commencement

May 12, 2017

RCC Spring 2017 Commencement

Dr. Mark O. Kinlaw, president of Rockingham Community College, conferred degrees, diplomas and certificates during the May 12 commencement exercises held at 7 p.m. in the Robert C. Keys gymnasium.

The following students, faculty, and staff were presented with awards for achievement during the ceremony:

Sandra Gibbs- RCC Outstanding Student Award Winner

Olga Diaz-Rios -NCCCS Academic Excellence Award Winner

Karen Asuto – Excellence in Teaching for Full-time Faculty

Sara Evans – Excellence in Teaching for Part-time Faculty

Tim Carter– Full-time Staff Member of the Year

Dana Strader-Part-time Staff Member of the Year

Mr. Harold R. (Hal) Griffin and Ms. Natalie M. Horton were the speakers for spring commencement.

Griffin is currently serving on the college’s Board of Trustees and on the Board of Directors of the RCC Foundation. A former student of the college and retired RCC Dean of Students, Griffin earned his bachelor’s degree from UNC-Chapel Hill and his master’s degree from UNC-Greensboro. In addition to serving as Dean of Students during his time at RCC, Griffin served as an instructor, counselor, and Director of Admissions and Recruitment.

Horton is a candidate for the Associate in Applied Science degree in Electronics Engineering technology. A resident of Rockingham County, she was home-schooled through high school and enrolled at Rockingham Community College immediately following high school. While at RCC, she was a member of the fall 2016 women’s volleyball team and served as Student Government Association President since summer 2016. Following her graduation today, she will return to RCC for one additional year to earn further academic credits before she enters UNC-Charlotte to pursue her bachelor’s degree in engineering.

Graduates are listed below by city of residence, degree, diploma or certificate earned.

Brown Summit

Holly Miranda Key, Associate in Arts

Blaire Donlea Miller, Associate in Arts

Shelby Lynn Van Hoy, Associate in Arts

Clemmons

John Caldwell Witner, Associate in Science and Associate in Arts Degrees

Danville, VA

Alexander Gainer Brown, Associate in Applied Science- Brewing, Distillation, & Fermentation

Eden, NC

Moises Alvarez Flores, Certificate- Welding Technology

Tate Jordyn Andrews, Associate in Arts

Mark Bailey, Associate in Applied Science- Information Technology

Daniel James Bibee, Associate in Science

Donna Abbagail Braham, Associate Degree Nursing

John R. Chambers, Certificate- Welding Technology

Hala Elizabeth Crabtree, Associate Degree Nursing

Kayla Jones DeHart, Associate in Arts

Kasey Alexandra Ellis, Certificate- Phlebotomy

Harley Diane Gardner, Associate in Applied Science- Cosmetology

Derick P. Graham, Jr., Certificate- Welding Technology

Austin M. Grubb, Certificate- Welding Technology

Jessica Hill, Certificate- Phlebotomy

Natalie Marie Horton, Associate in Applied Science- Electronics Engineering Technology

Ryan Adam Joyce, Associate in Applied Science Degree- Respiratory Therapy

Nicholas M. Kelley, Certificate- Welding Technology

Johnnie Ray Kingston, Jr.; Associate in Applied Science- Electrical Systems Technology

Rebecca Grace Leddy, Associate in Arts

Latoya Antoinette McGhee, Associate in Applied Science- Early Childhood Education

Katie Marie Moore, Associate in Applied Science- Cosmetology

Brittany Murphy, Associate in Applied Science-Electrical Systems Technology;

Diploma- Electrical Systems Technology

Heather Paschal, Associate in Applied Science- Business Administration

Heaven Leigh Dawn Potter, Associate in Science

April Dawn Powell, Associate Degree Nursing

Ebony Marie Price, Associate in Arts

Caitlin Swayze Rierson, Associate in Applied Science- Respiratory Therapy

Jennifer Lauren Robertson, Associate Degree Nursing

Derenda Lewis Robinson, Associate in Applied Science- Early Childhood Education

Jennifer Willard Sigmon, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Annie E. Southard, Associate in Arts

Anna Tickle Terrazas, Associate in Applied Science- Business Administration

Stacy Marie Thomas, Associate in Applied Science- Early Childhood Education

Jacob M. Toms, Certificate- Electronics Engineering Technology Fundamentals

Jessica Bridges Villanueva, Associate in Arts

Ernest Rogers Wilkerson III, Associate in Applied Science- Respiratory Therapy

Jordan K. Wilson, Certificate- Welding Technology

Zackary B. Wilson, Certificate- Welding Technology

Greensboro

Ronda P. Crawford, Certificate-Medical Office Administration-Billing & Coding

Certificate-Medical Office Administration-Medical Office

Cassandra Y. Garland, Certificate-Phlebotomy

Ashleigh Nicole Grinnell, Certificate-Phlebotomy)

Mignon Yvette Manuel, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Brittany J. Poindexter, Associate in Applied Science-Early Childhood Education

Brandon Russell Slayton, Associate in Applied Science-Electrical / Electronics Technology

Lawsonville

Hannah Logan Lawson, Associate in Arts

Madison

Hussain Bhatti Ahmad, Certificate-Electrical Systems Technology Mechatronics

Heather Nicole Alvarado, Associate in Applied Science-Criminal Justice Technology

Ericka Lynn Carter, Associate in Applied Science-Business Administration

Matthew R. Deve, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining

Jake H. Foust, Certificate-Welding Technology

Eden Jaye Lindstrom, Associate in Arts

Anessa Renea Lowe, Associate in Applied Science Degree-Accounting

Linda Carter Martin, Certificate-Medical Office Administration-Medical Office

Leslie Marie Reid, Associate in Applied Science-Medical Office Administration Coding

Brooke Nicole Rhodes, Associate in Arts

Isidro G. Rodriguez, Certificate-Welding Technology

Jennifer Lauren Seguin, Associate in Arts and Associate in Science

Brittany Ashley Williams, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Kirsten Elizabeth Willoughby, Associate in Fine Arts

Kayla Michelle Workman, Associate Degree Nursing

Mayodan

Douglas Emory Hensley Jr., Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining

Kimberly Marie Barker Tucker, Associate in Applied Science-Early Childhood Education

Oak Ridge

Joseph Anthony Heck, Associate in Arts

Pelham

Sandra Gibbs, Associate Degree Nursing

Micheala S. Holmes, Associate in Applied Science-Early Childhood Education

Pine Hall

Emily Beatrice Dixon, Associate Degree Nursing

Dillion Ray King, Associate in Applied Science-Electronics Engineering Technology

Reidsville

Rachel Ann Alvarez, Certificate-Phlebotomy

Byron William Atha III, Associate in Arts

Kristina Michelle Bailey, Certificate-Medical Office Administration-Medical Office

Kimberly Monique Barbos, Associate in Arts and Certificate-Infant/Toddler Care

Dustin Drake Barham, Diploma-Computer-Integrated Machining

Natasha Nicole Bass, Associate in Science

Natasha Nicole Bass, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining

Robert Matthew Benfield, Certificate-Welding Technology

Grayson Morgan Blankenship, Associate in Science

Nathan Broman, Associate in Applied Science-Fire Protection Technology

Triston Drew Cook, Associate in Arts

Nicolette Ryan Cory, Associate in Applied Science-Medical Office Administration

Crystal C. Crump, Associate in Applied Science-Criminal Justice Technology

Kalynn Logan Dillard, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Morgan Paige Dishmon, Associate Degree Nursing

Anya Doonquah, Associate in Arts and Certificate-Office Administration Business Office

Ethan Durham, Associate in Science

Devin Ellington, Associate in Arts

Jessica Nicole Ellington, Associate in Applied Science-Computer Information Technology

Beau Matthew Foster, Associate in Applied Science-Computer Information Technology

Joshua Dean Gantt, Associate in Arts

Meredith Lane Gibby, Certificate-Phlebotomy

Monica Taylor Gunn, Associate in Applied Science-Cosmetology

Jacob D. Hardy, Certificate-Welding Technology

Robert Hayes Jenkins, Associate in Applied Science-Electronics Engineering Technology

Christopher Bryan Johnson, Associate in Applied Science-Computer Information Technology

Jennifer Dawn Joyce, Associate in Applied Science-Business Administration

Crystal Brown Kinton, Associate in Applied Science-Surgical Technology

Thomas Colin Knight, Associate in Applied Science-Information Technology

Chloe Justus Lawrence, Associate in Arts

Maggy Danielle Lovings, Associate in Arts

James Matthew Maines, Certificate-Electrical Systems Automation Systems

Certificate-Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers

Certificate-Electrical Systems Residential, Commercial & Industrial Wiring

Certificate-Electrical Systems Technology Robotics

Certificate-Electrical Systems Sustainable Technologies

David Earl McNeill, Jr., Associate in Applied Science-Criminal Justice Technology

Frank William Mike, Jr., Associate in Science

Jacob E. Moore, Certificate-Welding Technology

James O. Neal, Jr., Associate in Applied Science-Computer Information Technology

Sabrina Brooke Parks, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy

Caleb William Parrish, Certificate-Welding Technology

Kimberly D. Reeves, Associate in Applied Science-Office Administration

Samuel Douglas Reynolds, Associate in Applied Science-Electrical/Electronics Technology

Kayla Brianne Slade Sams, Associate in Applied Science-Accounting

Anne Michelle Saunders, Associate in Applied Science-Accounting

Anne Michelle Saunders, Associate in Applied Science-Business Administration

Sara Katherine Shelton, Associate in Science (Degree)

Jonna Loy Shirley, Certificate-Phlebotomy

Grace Amanda Smith, Associate in Applied Science-Criminal Justice Technology

Jimmea Southern, Certificate-Phlebotomy

Jared Harmon Stephens, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining

Jackie Keita Shanta Swanson, Associate Degree Nursing

Nancy Helen Villalobos, Associate in Applied Science-Early Childhood Education

Suleimy G. Villalobos, Associate Degree Nursing

Jonathan Trey Warren, Certificate-Welding Technology

Aaron Rashawn Watlington, Associate in Applied Science-Computer Information Technology

Emalea Ann Wheeler, Associate in Science

Rita Louise Willis, Certificate-Accounting-Managerial/Small Bus. Accounting

Byron Eugene Woods, Associate in Applied Science-Computer Information Technology

Matthew T. Yoder, Certificate-Welding Technology

Ruffin

James T. Delapp, Certificate-Welding Technology

Rachel Lynn James, Associate in Applied Science-Accounting

Certificate-Accounting-Managerial/Small Business Accounting

Zayiah Breyon King, Associate in Applied Science-Medical Office Administration

Savannah Lorraine Powell, Associate in Arts

Kevin Lynn Pruitt, Associate in Arts

Sandy Ridge

Kayla A. Brown, Associate in Science

Richard Caleb Faircloth, Associate in Arts

Brittany Renee Foley, Associate Degree Nursing

Emily Lynn Myers, Certificate-Cosmetology

Courtney Lynnette Shelton, Associate in Applied Science-Early Childhood Education

Southport

Blake Newby Bond, Associate in Arts

Statesville

Dylan Duane Haskell, Associate in Science

Stokesdale

Jamie Slade Bailey, Associate Degree Nursing

Lindsey Ann Boles, Certificate-Phlebotomy

Scott Thomas Edwards, Associate in Arts

Sean Petraglia, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining

Amber Dawn Rackley, Associate in Arts

Stoneville

Lily Ryanne Barrett, Associate in Science

Jessica Danielle Bolick, Associate in Applied Science-Office

Ryan David Hudy, Associate in Arts

Natalie Lopez, Associate in Arts

Lucas Zane Martin, Associate in Arts

Mariana Rodriguez, Phlebotomy

Benjamin Robert Smith, Associate in Applied Science-Computer-Integrated

Christopher A. St. Clair, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining

Amanda W. Teeters, Associate Degree Nursing

Heather Tetreault, Associate Degree Nursing

James Travis Ward, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining

Summerfield

John Lucas Brown, Associate in Applied Science-Computer-Integrated Machining

Crystal B. Carter, Associate in Applied Science-Respiratory Therapy)

Amanda Renee Currie, Associate in Arts and Associate in Science

John Taylor Hardin, Certificate-Welding Technology

Jamie L. Martin, Associate in Science-Accounting

Michiko Michelle Moore, Associate Degree Nursing

Kollbe R. Russell, Certificate-Welding Technology

#

Address

Rockingham Community College
PO Box 38
215 Wrenn Memorial Rd.
Wentworth, NC 27375

Hours

Monday to Thursday:
8:00 am – 4:00 pm
Friday: 8:00 am – 12:00 pm

Contact

336-342-4261
336-349-9986 (fax)
info@rockinghamcc.edu