Home / News / RCC Summer Graduation

RCC Summer Graduation

Jul 29, 2016

Dr. Mark O. Kinlaw, president of Rockingham Community College, conferred degrees, diplomas and certificates during the July 29 graduation exercises held at 10 a.m. in the Robert C. Keys gymnasium.

Mayor Jay Donecker, City of Reidsville, delivered the commencement address.

Graduates are listed below by degree, diploma or certificate earned; name; and city of residence.

Burlington

Adrena Bannerman, Diploma – Practical Nursing

Eden

Chauncey Carter, Associate in Arts

Jesse Carter, Associate in Arts

Brittany Cass, Diploma – Practical Nursing

Hamonica Clark, AAS Business Administration

Lindsay Crumpler, Associate in Arts

Karishma Desai, Associate in Arts and Associate in Science

Abigail Erickson, Associate in Arts

Marissa Fain, Associate in Arts

Daniel Gardner, Certificate – Welding Technology

Jessica Harden, Practical Nursing Diploma

Ashlea Johnson, Associate in Arts and Associate in Science

Jakob Jones, Associate in Science

Ian Kirkman, Associate in Arts

Anna Kohler, Associate in Science

Madison Lilleoien, Associate in Arts

Rashard Luke, Associate in Arts

Benjamin Lynch, Associate in Arts

Travis Nelson, Associate in Arts

Le Chi Pham, Diploma – Surgical Technology

Mahoghany Pratt, Associate in Arts

Megan Radford, Associate in Arts

James Smith, AAS – Electrical Systems Technology

Meredith Stone, Associate in Arts

Dana Suleiman, Associate in Arts and Associate in Science

Mahdy Suleiman, AAS – Criminal Justice Technology

Terry Thompson, Jr., Certificate – Air Conditioning, Heating, and Refrigeration Technology

Michael Watkins, Diploma – Practical Nursing

Greensboro

Ethelyn Bailey, Diploma – Surgical Technology

Britney Brunette, Diploma – Practical Nursing

Jordan Hembree, Associate in Arts

Rachel Ivey, Diploma – Practical Nursing

Kernersville

Jessica Shields, Associate in Arts

Madison

Miranda Brim, Diploma – Practical Nursing

Jaime Madrigal, Associate in Arts

Jenna Middleton, Diploma – Surgical Technology

Jeffrey Pulliam, Jr. – Diploma – Air Conditioning, Heating, & Refrigeration Technology

Paul Schaeffer, AAS – General Occupational Technology;

Certificate-Industrial Systems Tech Facility Maintenance; Certificate – Industrial Systems

Tech Industrial Maintenance; Diploma – Industrial Systems Technology

MarQuita Wall, – Diploma – Practical Nursing

Jose Zarate Hernandez, Associate in Arts

Mayodan

Jesse Carter, Certificate – Industrial Systems Tech Facility Maintenance; Certificate – Industrial

Systems Tech Industrial Maintenance; Diploma – Industrial Systems Technology

Jennifer Newman, Diploma – Horticulture Technology

Taylor Phillips, Associate in Arts

Caitlin Poe, Associate in Arts and Associate in Science

Courtney Shelton, Associate in Arts

McLeansville

Mercedes Patterson, Associate in Arts

Stephen Robinson, Certificate – Air Conditioning and Refrigeration

Pelham

Evan Lakey, Associate in Arts

Ramseur

Nicholas McNeill, Associate in Arts

Reidsville

Candace Bibee, Associate in Arts

Raven Diaz, Associate in Arts

Aron Dickerson, Jr., Associate in Arts

John Dishmon, Associate in Science

Elliott Graves, Associate in Arts

Nicholas Hill, Associate in Arts

Logan Hollifield, Certificate -Air Conditioning, Heating, and Refrigeration

Jose Mares, Associate in Science

Adam Martin, Associate in Arts

Jason McLaughlin, Associate in Arts

Krystal Miller, Diploma – Surgical Technology

Jennifer Myrick, Diploma – Practical Nursing

Anthony Petty, Certificate – Electrical Systems Automation Systems

Keenan Pruitt, AAS Electronics Engineering Technology

Christian Rayle, Associate in Arts

Bradley Ross, Associate in Arts

Leslie Vallejo, Associate in Arts

Amber Scott, AAS Cosmetology

Matraca Seamans, Diploma – Surgical Technology

Anthony Seigler, Certificate – Brewing, Distillation, Fermentation: Craft Brewing

Olivia Siler, Diploma – Surgical Technology

Alaina Smith, Associate in Arts

Morgan Stanley, Associate in Arts

Kaycie Strader, AAS Criminal Justice Technology

Berenice Villegas, Diploma – Practical Nursing

Rachel Webster, Associate in Arts

Bailey Williams, Diploma – Industrial Systems Technology

Danielle Wilson, Associate in Arts

Megan Witty, Diploma – Practical Nursing

Ruffin

Harley Donathan, AAS Electronics Engineering Technology

Lindsay Evans, Diploma – Surgical Technology

Courtney Hernandez, Diploma – Surgical Technology

Krystal Martin, Diploma – Surgical Technology

Ryan Southard, Associate in Arts

Sandy Ridge

Heather Orr, Diploma – Surgical Technology

Stokesdale

Jamie Baron, Associate in Arts

Robert Cranston, Certificate – Computer Info Tech Small Business IT and Networking;

Certificate – Computer Information Technology

Stoneville

Jorge Altamirano Aguirre, AAS Business Administration

Jessica Broome, AAS Medical Office Administration

Thomas Hair, Certificate – Welding Technology

Hannah Little, Associate in Arts

Micala Manring, AAS Medical Office Administration

Darrius Martin, Associate in Arts

Victoria Roberts, Diploma – Surgical Technology

Andrew Shelton, AAS Electronics Engineering Technology

Natalie Tuggle, Associate in Arts

Caroline Watkins, Associate in Arts and Associate in Science

Summerfield

Andrew Cipriani, AAS Electronics Engineering Technology

Rodney Gauldin, Jr., AAS Computer-Integrated Machining

Marisela Tinoco, AAS Cosmetology

Bryce Wilson, Associate in Science

Walnut Cove

Joshua Bray, Associate in Science

Yanceyville

Laquita Fuller, AAS Business Administration

Address

Rockingham Community College
215 Wrenn Memorial Rd.
Wentworth, NC 27375

Hours

Monday to Thursday:
8:00 am – 4:00 pm
Friday: 8:00 am – 12:00 pm

Contact

336-342-4261
336-349-9986 (fax)
info@rockinghamcc.edu