Home / News / Summer Commencement 2018

Summer Commencement 2018

Jul 20, 2018

Dr. Mark O. Kinlaw, president of Rockingham Community College, conferred degrees, diplomas and certificates during the July 20 graduation exercises held at 10 a.m. in the Robert C. Keys gymnasium.

Mayor Jeff Bullins, Town of Mayodan, delivered the commencement address.

Graduates are listed below by degree, diploma or certificate earned; name; and city of residence.

Danbury

Destiny Nicholle White, Surgical Technology Diploma

Eden

Kara Anderson, Surgical Technology Diploma

Chasity Blair Bailey, Associate in Science and Associate in Arts Degrees

Courtney Elise Blackstock, Associate in Arts Degree

Edith Bradley, Practical Nursing Diploma

Chad Andrew Burns, Associate in Applied Science Degree – Electronics Engineering Technology

Kevin Dean Chilton, Surgical Technology Diploma

Leigh Ann Denny, Practical Nursing Diploma

Olga Diaz-Rios, Associate in Fine Arts Degree – Visual Arts

Kasey Alexandra Ellis, Surgical Technology Diploma

Emily Tuttle Fagge, Practical Nursing Diploma

Alexis Frazier, Associate in Arts Degree

Stephen Todd Gammons, Associate in Arts Degree

Stephanie Denise Haizlip Davenport, Associate in Applied Science Degree – Accounting

Jennifer Hale, Practical Nursing Diploma

Adorraha Nicole Hampton, Associate in Arts Degree

Jennifer Lynn Hopper, Practical Nursing Diploma

Myah Nicole Kendrick, Associate in Arts Degree

Tommy Jacob Kennedy, Electrical Systems Technology Industrial Wiring Certificate

Jacob Lemons, Associate in Science Degree

Mercedes Rene Olguin, Practical Nursing Diploma

Victoria Brooke Ore, Associate in Arts Degree

Ana Gudelia Ponce, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Emily S. Prescott, Associate in Science Degree

Angelica Melita Priddy, Accounting Associate in Applied Science Degree

Silvia Maribel Rivera, Practical Nursing Diploma

Cheryl Denise Sams, Associate in Applied Science Degree – Business Administration

Jose Santana Vazquez, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Shane Williams Smith, Associate in Arts Degree

Justin Thomas Starnes, Associate in Science Associate in Arts Degrees

Emily Stultz, Associate in Arts Degree

Alaa Suleiman, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Zachary Robert Vincent, Associate in Science and Associate in Arts Degrees

Wendy Young Wall, Welding Technology Diploma

Sylvia C. Wilson, Associate in Arts Degree

Owen Michael Wright, Associate in Arts Associate in Science Degrees

Elon

Amanda Faye Henry, Surgical Technology Diploma

Gibsonville

Abigail Estrella Morales, Associate in Arts Degree’

Greensboro

Brittany Beacham, Surgical Technology Diploma

Nikolay Mitkov Dragnev, Associate in Applied Science – Brewing, Distillation, and Fermentation Equipment, Packaging, and Maintenance

Bill Goodwin, Associate in Applied Science – Electrical Systems Technology, Electrical Systems Technology Sustainable Technologies Certificate

Electrical Systems Technology Diploma

Ashleigh Nicole Grinnell , Surgical Technology Diploma

Isabella Hall, Associate in Arts Degree

Chelsea Kampen, Associate in Science Degree

Leslee M. Manley, Practical Nursing Diploma

Jessica Lynne McClung-Hill, Associate in Arts Degree

Christopher Southard, Associate in Applied Science Degree-Computer Information Technology

High Point

Andrew James Carter, Brewing, Distillation, and Fermentation Craft Brewing Certificate

King

Kyle Wayne Jenkins, Surgical Technology Diploma

Madison

Brandon Atkins, Associate in Arts Degree

Chanler Amos Hartley, Surgical Technology Diploma

Jessica Renee Newman, Practical Nursing Diploma

Noel Marie Pittman, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Claire Carson Roberts, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Mariana Rodriguez, Surgical Technology Diploma

Meagen Anne Shelton, Practical Nursing Diploma

Mayodan

Christopher David Dunn, Associate in Applied Science Degree -Electrical Systems Technology

Industrial Systems Technology Diploma

Electrical Systems Technology Sustainable Technologies Certificate

Holly Lemons, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Brandi Elizabeth McCoy, Associate in Science Degree

William Gavin Conner McGaughey, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Milton

Cordelia Ann Russell, Practical Nursing Diploma

Pelham

Keith L. Williams, Air Conditioning, Heating, and Refrigeration Technology Diploma

Pine Hall

Katie Marie Knight, Associate in Applied Science – Cosmetology

Randleman

Brooks Patrick Cox, Associate in Arts Degree

Reidsville

Olivia Boaz, Cosmetology Certificate

Miranda Brooke Bondurant, Surgical Technology Diploma

Addison Kelly Causey, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Ryan Stafford Chilton, Associate in Arts Degree

Christopher Jerome Dearth, Associate in Applied Science Degree – Criminal Justice

Shane Phillip Dyson, Associate in Arts Degree

Jordan Nicole Foust, Associate in Arts Degree

Brittany Fretwell, Practical Nursing Diploma

Noah Wayne Gantt, Associate in Arts Degree

Zachary Lee Gauldin, Associate in Arts Degree

Landon Gibson, Associate in Science and Associate in Arts Degrees

Catherine Gieber, Medical Office Administration Medical Office Billing and Coding CertificateIsaiah Thomas Graves, Welding Technology Diploma

Carmen A. Greer, Associate in Arts Degree

Devin Malik Griffin, Associate in Science Degree

Taylor Renee Hamlett, Medical Office Administration Medical Office Billing and Coding Certificate

Fikisha Lawanda Hampton, Practical Nursing Diploma

Javon Rashad Johnson, Associate in Science Degree

Jo B. Jones, Medical Office Administration Medical Office Certificate

Derick Aaron Joyce, Associate in Arts Degree

Payton Laube, Associate in Arts Degree

Kensington Bay Laube, Associate in Arts Degree

Claire Grace Lewis, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Hunter Caleb Martin, Electrical Systems Technology Residential, Commercial, and Industrial Wiring Certificate

Kenya La-tiz McCain, Associate in Arts Degree

Destiny Lee McCrory, Associate in Science Degree

Maegan Elizabeth McNeal, Associate in Science Degree

Tyanna Janae Meadors, Associate in Science and Associate in Arts Degrees

Austin Leigh Michael, Associate in Science Degree

Veronica Enimia Miranda, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Wesley Samuel Murphy, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Jennifer Brooke Myrick, Associate in Applied Science Degree – Nursing

Mekides Woldebrhan Nida, Practical Nursing Diploma

Bismiallah Alia Perry, Associate in Arts Degree

Morgan Brooke Pillar, Associate in Science and Associate in Arts Degree

Lori Ann Potter, Associate in Science Degree

Zoe Priddy, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Samantha Lynn Ray, Associate in Arts Degree

Rijeame Jermier Royal, Air Conditioning, Heating, and Refrigeration Technology Diploma

Jessica P. Smith, Surgical Technology Diploma

Makayla Elizabeth Stadler, Associate in Arts and Associate in Science Degree

Kiana Tatum, Associate in Arts Degree

Cassandra Marie Tilley, Early Childhood Education Associate in Applied Science Degree

Alyssa B. Toney, Associate in Arts and Associate in Science Degree

Emalea Ann Wheeler, Surgical Technology Diploma

Jesse Hayden Wicker, Associate in Science Degree

Ciara Alandra Wilkerson, Associate in Arts Degree

Tiara Atika Wilkerson, Associate in Arts Degree

Sydney Brooks Williams, Associate in Arts Degree

Lisann Tui Wilson, Practical Nursing Diploma

Haylea Womack, Associate in Science Degree

Stephanie Yaeger, Associate in Science Degree

Ruffin

Thomas Victor Cuozzi, Jr., Associate in Arts Degree

Brooke Blake Norman, Practical Nursing Diploma

Stokesdale

Hailee Elizabeth Austin, Associate in Science Degree

Savannah Sage Martin, Associate in Arts Degree

Alexis Marie Padgett, Practical Nursing Diploma

Jose Francisco Torres-Flores, Associate in Arts Degree

Stoneville

Heather W. Adkins, Practical Nursing Diploma

Chasity Gail Edwards, Practical Nursing Diploma

Gabriel Griffin, Associate in Arts and Associate in Science

Phillip Joyce, Associate in Applied Science – General Occupational Technology

Zachary Patrick Lasley, Associate in Arts Degree

Sydney Renae Lawson, Associate in Arts and Associate in Science Degrees

Kaitlyn Elizabeth Orlomoski, Surgical Technology Diploma

DeMarious Lauren Shaw, Associate in Science Degree

Katie Emily Webster, Associate in Arts Degree

Jacob Mark Wilson, Associate in Arts Degree

Mykesha Dean Woods, Surgical Technology Diploma

Summerfield

Bradley Stephen Denson III, Welding Technology Diploma

McKenzie Lee Marsh, Phlebotomy Certificate

Sarah Elizabeth Trent, Associate in Science Degree

Associate in Fine Arts

Ervin R. Wilkerson Eden, NC

Megan Noel Patterson Eden, NC

Sierra Marquise Carelock Eden, NC

Jessica Joy Shields Oak Ridge, NC

Adrianna Mary Elizabeth Hyler Reidsville, NC

Amy Suzanne Jernigan Reidsville, NC

William Thomas Hylton Reidsville, NC

James Ellis Lloyd Clifton Stoneville, NC

Associate in Science

Austen P. Peeples Brown Summit, NC

Alex Wayne McDaniel Eden, NC

Carl Willis Booth Eden, NC

Hannah Jean Amick Eden, NC

Sierra Rae Marino Eden, NC

Antonio Sanchez Madison, NC

Doyle E. Boyd Pelham, NC

Brittany Shay Chapmon Reidsville, NC

Jarett Anthony Rierson Reidsville, NC

Kristopher Lee Smith Reidsville, NC

Nicolas Drizake Reidsville, NC

Nora Kaitlin Fitch Reidsville, NC

Katelyn Mallory Hutchens Ruffin, NC

Jessica Lynn Carter Stoneville, NC

Accounting AAS

Jasmine Nichole Mitchell Madison, NC

Sarah Elizabeth Reed Pfafftown, NC

Associate Degree Nursing

Jesse Lee Gauldin Pelham, NC

Amanda Gayle Harris Reidsville, NC

Arthur Clark Rowe III Reidsville, NC

Brandi Smith Allen Reidsville, NC

Harley Nicole Cox Reidsville, NC

Jordan Elizabeth Loye Reidsville, NC

Lauren Elizabeth Hobbs Reidsville, NC

Mary Rose Kovach Reidsville, NC

Meghan Leigh Taylor Reidsville, NC

Rachel Jean Everett Ruffin, NC

Business Administration AAS

Ashley Dawn Locklear Madison, NC

Jessica Danielle Conger Reidsville, NC

Michelle Lee Irvin Law Reidsville, NC

Laquita Shervon Fuller Yanceyville, NC

Computer Information Technology AAS

LeVar E. Dodd Reidsville, NC

Quintessa Evangeline Stevenson Reidsville, NC

Robert B. Lewis Reidsville, NC

Computer-Integrated Machining AAS

Christopher Ryan DePriest Eden, NC

Dylan Wade Perdue Eden, NC

Janet Renee Roach Eden, NC

Trevor Lundy Lowrimore Eden, NC

Ivy Clarissa Wagoner Madison, NC

Justin T. Oakes Madison, NC

Charles Gray Garrison Reidsville, NC

Kimberly P. Beasley Reidsville, NC

Levi Rueben Bailey Reidsville, NC

Chase O. Benfield Stoneville, NC

James P. Stone Stoneville, NC

Kevin Andrew Glasscock Stoneville, NC

Daniel Mitchell Duffy Summerfield, NC

Tony F. King, Jr. Summerfield, NC

Cosmetology AAS

Tara Carter Shearer Eden, NC

Destiny Cheyenne Rierson Madison, NC

Criminal Justice Technology AAS

Brandi Michelle Dyer Eden, NC

Kaitlyn Mackenzie Goudy Gibsonville, NC

Arran Douglas Tyndall Reidsville, NC

Sydney Leanne O’Bryant Reidsville, NC

Robert Preston Muncy II Stoneville, NC

Danielle Stephanie Clark-Kanetomo Walnut Cove, NC

Nicholas Drew Kanetomo Walnut Cove, NC

Early Childhood Education AAS

Elizabeth M. Wagoner Eden, NC

Allison Unea Thomas Mcleansville, NC

Jami-ann L. Foster Reidsville, NC

Jennifer Shelton Reidsville, NC

Kelsey Chambers Bowman Reidsville, NC

Amber Lee Tucker Stoneville, NC

Christine G. Duncan Stoneville, NC

Electrical Systems Technology AAS

Jacob Reid Moore Reidsville, NC

Electrical/Electronics Technology AAS

Nicholaus Aaron Shafer Greensboro, NC

Delfino Ezequiel Salvador Reidsville, NC

Electronics Engineering Technology AAS

Keenan Warren Pruitt Reidsville, NC

Amber Nicole Workman Eden, NC

Patrick Lee Olivo Eden, NC

Micah Alexander Collins Madison, NC

John M. Carter IV Reidsville, NC

Mark L. Saxton II Reidsville, NC

Kirby Ryan Richardson Stoneville, NC

Wyatt Kyle Robertson Stoneville, NC

General Occupational Technology AAS

Brittany Sue Murphy Eden, NC

Douglas Jay Staley Eden, NC

Kevin Wayne Pulliam Eden, NC

Ivy Clarissa Wagoner Madison, NC

Myra Armenta Gore Madison, NC

Jesse David Carter Mayodan, NC

Keenan Warren Pruitt Reidsville, NC

Medical Office Administration AAS

Jessica Lyndsay Oakes Madison, NC

Kristie Tripp Madison, NC

Leslie Shay Teague Madison, NC

Ashley Irene Combs McLeansville, NC

Amber Michelle Wells Reidsville, NC

Brittany Anne Dalton Reidsville, NC

Office Administration AAS

Rachel F. Hayes Ruffin, NC

Respiratory Therapy AAS

Joseph R. Meeks Eden, NC

Kristin Leigh Richardson Eden, NC

Mallory Lynn Minichello Eden, NC

Victor Edward Taylor, Jr. Greensboro, NC

David Joshua Bent Kernersville, NC

Juanita Michelle Cosby Kernersville, NC

Elizabeth McAnally Thomas Madison, NC

Ashley Michelle Holcomb Reidsville, NC

Jennifer Le Hawkins Reidsville, NC

Robert Amuyunzu Luvaga Reidsville, NC

Savannah Lindsay Walker Reidsville, NC

Sarah Elizabeth Wright Ruffin, NC

Rexanna Murphy Sandy Ridge, NC

Autumn Hope LaGamba Stokesdale, NC

Megan Allyn Webb Stoneville, NC

Jean Suzanne Palmer Summerfield, NC

Alicia Mechelle Price Winston Salem, NC

Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology – Diploma

Thomas Calvin Craddock II Sandy Ridge, NC

Computer-Integrated Machining – Diploma

Matthew J. Talton Reidsville, NC

Walter Lee Ellington Stoneville, NC

Cosmetology – Diploma

Tiffany Marie Seward Reidsville, NC

Industrial Systems Technology – Diploma

Brandon Keith Joyce Eden, NC

Brittany Sue Murphy Eden, NC

Nicklous James Wilson Eden, NC

George Herman Anderson, Jr. Ruffin, NC

Allen Bennett Stokesdale, NC

Air Conditioning, Heating & Refrigeration Certificate

Michael Steven Millsap Reidsville, NC

Computer Information Technology Certificate

Robert B. Lewis Reidsville, NC

Computer Information Technology Small Business IT and Networking Certificate

Robert B. Lewis Reidsville, NC

Computer Information Technology Web Development Certificate

LeVar E. Dodd Reidsville, NC

Cosmetology – Certificate

Kayla Christina Borusewicz Reidsville, NC

Tylesha Dawn Woods Stoneville, NC

Electrical Systems Technology Certificate

Gideon Biggs Eden, NC

Jordan Wilson Eden, NC

Steven Fox Eden, NC

Thomas P. Doyle Reidsville, NC

Industrial Systems Technology Facility Maintenance Certificate

Brandon Keith Joyce Eden, NC

Brittany Sue Murphy Eden, NC

Industrial Systems Technology Industrial Maintenance Certificate

Brandon Keith Joyce Eden, NC

Medical Office Administration Medical Office Certificate

Jodie G. Cardwell Ruffin, NC

Medical Office Billing & Coding Certificate

Jodie G. Cardwell Ruffin, NC

Office Administration Receptionist – Entry Level Certificate

Jodie G. Cardwell Ruffin, NC

Rachel F. Hayes Ruffin, NC

Office Administration Business Office Certificate

Tatiana Smith Browns Summit, NC

Office Administration Office Specialist Certificate

Bridgett Gantt Snody Eden, NC

Karen Tuggle Mayodan, NC

Rachel F. Hayes Ruffin, NC

Office Administration Word Processing Certificate

Rachel F. Hayes Ruffin, NC

Phlebotomy Certificate

Cortnye Anne Barnette Elon, NC

Jamie Lee Barnette Elon, NC

Karl Joseph Dobler High Point, NC

Diana Lei-aloha Martin Madison, NC

Jacqueline Nicole Carter Madison, NC

Alice Sherie Smith Reidsville, NC

Tanya Lynn Glass Reidsville, NC

Sustainable Horticulture Production Certificate

Glenn Layman Martin Eden, NC

Welding Technology Certificate

Juan Watkins Eden, NC

Kevin Taylor Eden, NC

Michael Farris Eden, NC

Sean Hunter Wilhelm Eden, NC

William Tyler Lipford Eden, NC

Hunter James Freddy Carter Reidsville, NC

Mark Aaron Durham Reidsville, NC

Parker Devine Reidsville, NC

Tanner Gregory Brown Reidsville, NC

Hunter Kane Stephens Ruffin, NC

John Seth Travis Stoneville, NC

Joseph Lewis McDaniel IV Reidsville, NC

Richard Matthew Walker Reidsville, NC

Thomas Floyd Stafford Reidsville, NC

Jonathan Conner Lemons Sandy Ridge, NC

Address

Rockingham Community College
215 Wrenn Memorial Rd.
Wentworth, NC 27375

Hours

Monday to Thursday:
8:00 am – 4:00 pm
Friday: 8:00 am – 12:00 pm

Contact

336-342-4261
336-349-9986 (fax)
info@rockinghamcc.edu