Home / News / 2016 December Graduates!

2016 December Graduates!

Jan 13, 2017

WENTWORTH – RCC Announces December 2016 Graduates

Eden

Joseph Nathanael Barnes; Certificate -Welding Technology

Brina Noelle Blackstock; Certificate – Cosmetology

Hannah Gabrielle Bolick; Certificate – Phlebotomy

Stephanie Ann Bradford; Associate in Applied Science – Medical Office Administration

Stephen Cochran; Associate in Arts

Kasey Alexandra Ellis; Associate in Arts

Tanner Reid Johnson; Associate in Applied Science – Computer Information Technology

Rebecca G. Leddy; Associate in Arts

Brittany Sue Murphy; Certificate – Electrical Systems Automation Systems, Certificate – Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers, Certificate – Electrical Systems Technology Robotics

Nicholas Bradley Price; Associate in Fine Arts

Cody Richmond Shockley; Associate in Science

Douglas Jay Staley; Associate in Applied Science – Horticulture Technology

Anna Tickle Terrazas; Certificate – Business Admin Management Applications & Principles

Staci Jo Underwood; Associate in Applied Science – Medical Office Administration

Denisse Sandoval Valdovinos; Associate in Arts

Joseph T. White, Jr.; Associate in Science – Business Administration

Cristen R. Wright; Certificate – Phlebotomy

Elon

Kameron Winburn; Associate in Arts

Greensboro

Eric Henriksen; Certificate – Brewing, Distillation and Fermentation Craft Brewing”

Robin Johnette Murray; Certificate – Cosmetology

Anthony R. Seigler; Associate in Applied Science -Brewing, Distillation & Fermentation: Equipment, Packaging & Maintenance

Jason L. Winchester; Associate in Applied Science-Computer Information Technology

Jamestown

Kenneth Stauber Wilson III; Associate in Applied Science – Brewing, Distillation, & Fermentation: Equipment, Packaging, & Maintenance

Madison

James Matthew Biggs; Associate in Applied Science -Computer-Integrated Machining

Misty C. Edwards; Certificate – Business Administration Management Applications & Principles

Takira Janelle Moore; Associate in Science

James Michael Plummer; Diploma – Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology

Jacob Young Tysinger; Associate in Arts

Mayodan

Kara T. Brim; Certificate – Phlebotomy

Julie C. Stevens; Associate in Applied Science – Horticulture Technology

Milton

Cordelia Ann Russell; Certificate – Phlebotomy

Pelham

Whitney Breana Heffner; Associate in Arts

Ramseur

Nicholas McNeill; Associate in Science

Reidsville

Corey Michael Alexander; Associate in Applied Science – General Occupational Technology, Industrial Systems Technology

Ross Everett Allen; Associate in Applied Science – Business Administration

Robin Forrest Ash; Associate in Applied Science – Business Administration

Elan Bray Ashley; Associate in Applied Science – Fire Protection Technology

Kristina Michelle Bailey; Associate in Arts

Derek Calvin Coleman; Diploma – Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology

Nathaniel Collins; Associate in Arts

Danielle Nicole Courts; Associate in Applied Science – Medical Office Administration

Taylor Alexandra Crowder; Associate in Arts

Tosha Michelle Graves; Associate in Applied Science – Early Childhood Education

Nikki-Dare M. Hammack; Associate in Fine Arts

Ashley D. Johnson; Associate in Applied Science – General Occupational Technology

Thomas Willem Jurrissen; Associate in Arts

Margaret Elizabeth McCann; Associate in Applied Science – Early Childhood Education

Chandler Elizabeth McDowell; Associate in Arts

Anthony Jordan Petty II; Certificate – Electrical Systems Technology Robotics

Sara Phillips; Associate in Science

Jonathan Caleb Williamson; Associate in Arts, Associate in Science

Dalton E. Woolard, Jr.; Certificate – Essential Computer-Integrated Machining Fundamentals

Ruffin

Savannah Leigh-Ann Aron; Certificate -Cosmetology

Erika Leigh Davis; Associate in Applied Science – Cosmetology

Stokesdale

Ronnie Lee Amos; Diploma – Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology

Robert Cranston; Associate in Applied Science – Computer Information Technology

Taylor Lynn Venable; Certificate – Phlebotomy

Stoneville

Lily Ryanne Barrett; Associate in Science

Tammy Tilley Cook; Associate in Applied Science – Accounting

Roxann Nichole Davis; Associate in Science

Erin Cassie Hicks; Associate in Arts

Adrian Ramon Mendoza; Associate in Arts

Amber LeAnn Shaw; Associate in Applied Science – Cosmetology

Scott Allen Thornton; Associate in Applied Science – General Occupational Technology

Ceirra Jane Younger; Certificate – Phlebotomy

Summerfield

Daniel Joseph Gamache; Associate in Applied Science -Brewing, Distillation & Fermentation: Equipment, Packaging & Maintenance, Certificate – BDF: Brewing Specialty Agriculture

Melisa Staley Moore; Associate in Arts

Collin Victor Rahn; Associate in Arts

Clayton Lee Smith; Certificate – Welding Technology

Winston Salem

Joseph Edward Kennedy; Associate in Applied Science – Brewing, Distillation & Fermentation: Equipment, Packaging & Maintenance

Jennifer Nicole Vernon; Associate in Applied Science – Medical Office Administration

Address

Rockingham Community College
215 Wrenn Memorial Rd.
Wentworth, NC 27375

Hours

Monday to Thursday:
8:00 am – 4:00 pm
Friday: 8:00 am – 12:00 pm

Contact

336-342-4261
336-349-9986 (fax)
info@rockinghamcc.edu