Home / News / RCC announces 101 Spring graduates

RCC announces 101 Spring graduates

Jul 27, 2020

Rockingham Community College reorganized its commencement exercises with health and safety in mind, splitting the ceremony across two days as RCC President Dr. Mark Kinlaw presented certificates, diplomas and degrees to the College’s December, May, and July graduates.

The graduation ceremony was held on Thursday and Friday, July 23-24.

To practice social distancing, groups of graduates arrived in their separate vehicles, and were called into the gym one family at a time. Each family was ushered to an area to watch their loved one receive their credentials, then they exited through another door as the next graduate entered. Everyone indoors wore face masks to limit the spread of coronavirus.

The 101 July graduates, who collectively obtained 124 credentials, are:

BLACK MOUNTAIN

David Padraig Donohue – Associate in Science Degree

BROWNS SUMMIT

Jacob Eli Chrismon – Information Technology Associate in Applied Science Degree

Pamela K. Hayes – Medical Office Administration Patient Services Representative Associate in Applied Science Degree

BURLINGTON

Ceandra E Corbett – Practical Nursing Diploma

EDEN

Timothy Mark Blankenship Jr. – Electrical Systems Technology Commercial Wiring Certificate; Electrical Systems Technology Industrial Automation and Maintenance Certificate; Electrical Systems Technology Mechatronics Certificate; Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers Certificate

DeAndre Boatwright – Welding Technology Certificate

Donna Michelle Cass – Practical Nursing Diploma

Christopher Matthew Cipoletti – Welding Technology Diploma

Jordan Alexandra Craig – Associate in Arts Degree

Carley Elizabeth-Faye Gibson – Surgical Technology Diploma

Joseph Hodge – Associate in Fine Arts in Visual Arts Degree

Emily Elizabeth Jarrell – Associate in Arts Degree

Michael Wayne Mabe Jr. – Practical Nursing Diploma

Heath Wayne Meeks – Surgical Technology Diploma

Sadie Isabela Murray – Associate in Arts Degree

Brandi Marie Poteat – Early Childhood Education Transfer Licensure Track Associate in Applied Science Degree

Jose Ignacio Raygoza – Air Conditioning and Refrigeration Certificate

Brittany Nicole Robertson – Practical Nursing Diploma

Amanda Claire Stratton – Surgical Technology Diploma

Bryson O’neal Taylor – Air Conditioning and Refrigeration Certificate; Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology Diploma

Brittany Marcia Thomas – Surgical Technology Diploma

Montez Malik Tucker – Welding Technology Certificate

Matthew Turner – Welding Technology Certificate

Tina B. West – Business Administration Associate in Applied Science Degree

Savannah Olivia Wilkerson – Surgical Technology Diploma

Leah Williams – Medical Office Administration Medical Office Billing and Coding Certificate; Medical Office Administration Medical Office Patient Service Representative Certificate; Medical Office Administration Medical Billing and Coding Associate in Applied Science Degree; Medical Office Administration Diploma

Kuper D. Yeatts – Welding Technology Certificate

ELON

Kayla Norman – Surgical Technology Diploma

Brayson G. Shaffner – Air Conditioning and Refrigeration Certificate

GREENSBORO

Donna Kinney Ellis – Practical Nursing Diploma

Bryson Domonique Goins – Associate in Arts Degree

Erik Alan Howard – Brewing, Distillation and Fermentation Craft Brewing Certificate

Abraham Kwasi Opoku – Practical Nursing Diploma

Jennifer Clark Casey – Surgical Technology Diploma

LAWSONVILLE

Katie Sands – Practical Nursing Diploma

MADISON

Samantha Arnold – Welding Technology Certificate

Salim Mackenzie Childress – Early Childhood Education Transfer Licensure Track Associate in Applied Science Degree

Jake Harrison Foust – Essential Computer-Integrated Machining Fundamentals Certificate; Computer-Integrated Machining Manual Machining Certificate; Computer-Integrated Machining Diploma; Welding Technology Diploma; Computer-Integrated Machining Associate in Applied Science Degree; General Occupational Technology Associate in Applied Science Degree

Mary Katherine Kalinowski – Surgical Technology Diploma

Autumn Paige Knight – Associate in Arts Degree

Reshaunta Malloy – Associate in Arts Degree

Ashley Baker Schaeffer – Practical Nursing Diploma

Tyler Addam Smoot – Associate in Science Degree

Blake Van Thomas – Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology Diploma

Roman Kendall Walker – Associate in Arts Degree

MAYODAN

Rodrigo Castelan Hernandez – Associate in Arts Degree

Donya Jamare Lowe – Information Technology Associate in Applied Science Degree

Benita Perez Sanchez – Practical Nursing Diploma

Courtney Amber Elizabeth Wilson – Associate in Arts Degree

OAK ISLAND

Kayla Denise Moorefield – Surgical Technology Diploma

REIDSVILLE

Cody Wayne Carter – Electrical Systems Technology Industrial Automation and Maintenance Certificate; Electrical Systems Technology Mechatronics Certificate; Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers Certificate

Bryson Kyle Chapmon – Associate in Arts Degree

Casey Carter Clark – Business Administration Associate in Applied Science Degree

Jennifer Durham Cook – Practical Nursing Diploma

Alexis Elizabeth Cunningham – Practical Nursing Diploma

Kristen Dunn – Associate in Arts Degree

Lisa Katrina Edmunds – Practical Nursing Diploma

Samuel Roscoe Fowler – Welding Technology Diploma

Amber Nicole Garland – Criminal Justice Technology Associate in Applied Science Degree

Skylar Christian Hardin – Practical Nursing Diploma

Phoenicia Lawson – Practical Nursing Diploma

Jennifer Lee – Early Childhood Education Career Track Associate in Applied Science Degree

Deja Shavonne Lewis – Practical Nursing Diploma

Darrick Tyrone Martin – Electrical Systems Technology Commercial Wiring Certificate; Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers Certificate

Lawrence Thomas Metz – Associate in Arts Degree

Alex Elisha Obey – Associate in Science Degree

Caleb William Parrish – Computer-Integrated Machining Diploma; Computer-Integrated Machining Associate in Applied Science Degree

Alexis Marie Ragland – Associate in Arts Degree

Robert Whitney Rogers – Welding Technology Diploma

Michaela Jean Sanders – Surgical Technology Diploma

Rachel Nicole Sands – Early Childhood Education Transfer Licensure Track Associate in Applied Science Degree

Kayla Nicole Soyars – Surgical Technology Diploma

Nicholas William Sparrow – Computer-Integrated Machining Diploma

Latricia Michelle Statze – Office Administration Associate in Applied Science Degree

Ashley Nicole Trent – Practical Nursing Diploma

Megan Armani Tianna Wharton – Practical Nursing Diploma

Alexis Nicolle Witt – Associate in Science Degree

Matthew Thomas Yoder – Essential Computer-Integrated Machining Fundamentals Certificate; Computer-Integrated Machining Manual Machining Certificate; Computer-Integrated Machining Diploma

Ashleigh Brooke Zirpolo – Practical Nursing Diploma

RUFFIN

Benjamin Barrow – Welding Technology Certificate

Ethan Cooley – Welding Technology Certificate

Bobbi Jean Gauldin – Practical Nursing Diploma

Stephen Shoemaker – Welding Technology Certificate

SANDY RIDGE

Justin Lee Bullins – Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology Diploma

Caleb Bullock – Information Technology A+ Essentials Certificate; Information Technology Cybersecurity Certificate; Information Technology IT Support Foundations Certificate

Adam Dale Via – Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology Diploma

STOKESDALE

Josue Gonzalez – Welding Technology Certificate

Carter R. Kemppel – Electrical Systems Technology Mechatronics Certificate; Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers Certificate

Erick Hunter Rodies – Electrical Systems Technology Commercial Wiring Certificate; Electrical Systems Technology Industrial Automation and Maintenance Certificate; Electrical Systems Technology Mechatronics Certificate; Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers Certificate

Daisy Sanchez – Associate in Arts Degree

STONEVILLE

Mary Alexzandra Davis – Practical Nursing Diploma

Margarita Serrano Franco – Associate in Arts Degree

Kimberly Morgan Handy – Practical Nursing Diploma

Rebecca Joyce Kallam – Cosmetology Associate in Applied Science Degree

Reanna Lynn Primavera – Associate in Arts Degree

Suellen J. Spencer – Practical Nursing Diploma

Noah Scott Thornton – Industrial Systems Technology Diploma

Amber Lee Tucker – Surgical Technology Diploma

SUMMERFIELD

Christopher Lee Lindstrom – Computer-Integrated Machining Diploma

WALNUT COVE

Johnathan Michael Shirley – Welding Technology Certificate

YANCEYVILLE

Janet Randolph Gwynn – Business Administration Associate in Applied Science Degree

While the December 2019 and May 2020 graduates participated in the ceremony, their graduate class listings were announced at the time they finished their programs. They can be found here:

May 2020: https://www.rockinghamcc.edu/rcc-news/spring-2020-grads

December 2019: https://www.rockinghamcc.edu/rcc-news/rcc-congratulates-its-december-graduates

Address

Rockingham Community College
215 Wrenn Memorial Rd.
Wentworth, NC 27375

Hours

Monday to Thursday:
8:00 am – 5:00 pm
Friday: 8:00 am – 12:00 pm

Contact

336-342-4261
336-349-9986 (fax)
info@rockinghamcc.edu